Tisková zpráva
Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) konstatuje, že Národní plán rozvoje sítí nové generace (NPRSNG) v podobě, v jaké ho ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo k mezirezortnímu připomínkovému řízení v prosinci 2015, byl nedostatečně konzultován se všemi zainteresovanými subjekty, neobsahuje analýzu a mapu pokrytí, a proto nesplňuje podmínky pro zahájení čerpání dotací z EU. Z těchto důvodů SPIR doporučuje dokument přepracovat.
V prosinci bylo Sdružení pro internetový rozvoj osloveno Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR (MPO) s tím, aby vyjádřilo své připomínky k materiálu „Národní plán rozvoje sítí nové generace (NPRSNG)“.
SPIR považuje materiál za nedostatečně konzultovaný se všemi zainteresovanými stranami a obává se, že z důvodu absence analytické části nesplňuje podmínky rozvoje sítí nové generace (NGA) a Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) pro čerpání dotací v rámci tzv. ex ante kondicionality. To znamená, že čerpání evropských peněz nemůže začít.
V případě NPRSNG k podmínkám zahájení čerpání dotací z EU patří především vytvoření analýzy a mapy pokrytí. Materiál MPO neobsahuje podkladovou analýzu definující, proč se NGA mají stavět v konkrétním místě. Uvádí například, že má být přednostně řešen Ústecký a Moravskoslezský kraj, které jsou ale z hlediska dostupnosti sítí nové generace v rámci ČR spíše nadprůměrné. Další výhrady SPIR se týkají nekoncepčního plánu na období do roku 2020, a přitom jedním z hlavních cílů Digitální agendy 2020 v oblasti infrastruktury je připojení o rychlosti 30 Mbits pro všechny Evropany a 100 Mbits a více pro polovinu evropských domácností.
Sdružení pro internetový rozvoj se už dříve připojilo k prohlášení představitelů českého průmyslu a společností působících v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) a k výzvě premiérovi ČR, aby došlo k rychlému a efektivnímu řešení situace. Již v těchto dokumentech z loňského září a října a září je apel na vládu, aby komunikovala s odvětvím tak, aby došlo k rozvoji NGA sítí v souladu s pravidly veřejné podpory a pravidly Evropské komise. To se bohužel stále neděje a Národní plán rozvoje sítí nové generace je toho jen dalším důkazem.