Představitelé českého průmyslu a společností působících v sektoru informačních a komunikačních technologií (ICT) vyjadřují značné znepokojení nad jednáním Vlády České republiky v oblasti digitální agendy a telekomunikací. V návaznosti na návrhy nových právních předpisů a strategických dokumentů a na kroky jednotlivých ministerstev učiněné v několika posledních měsících jsme nuceni konstatovat, že dle našeho názoru je stávající politika vlády nejen v rozporu s potřebami České republiky, ale v některých případech i s pravidly Evropské unie. Ministerstva opakovaně poskytují neadekvátně krátkou dobu na vyjádření k návrhům významných dokumentů a ignorují i zcela zásadní připomínky. Určité návrhy byly dokonce předloženy bez jakéhokoli projednání s představiteli průmyslu.
K příkladům neadekvátního projednání patří například zákon o regulaci reklamy či návrh zákona o hazardních hrách. V případě Národního plánu rozvoje sítí nové generace (dále jen Národní plán) bylo dokonce navrženo znění v přímém rozporu nejen s předchozí verzí tohoto dokumentu, ale také s platným zněním Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) schváleným Evropskou komisí.
Nesouhlasíme s tím, aby finanční prostředky vyčleněné OPPIK na podporu výstavby sítí pro připojení domácností a firem byly využity státem na výstavbu sítí propojujících úřady státní správy. Strategii rozvoje sítí a celé digitální ekonomiky je nutné připravovat na základě kvalitních analýz a rozsáhlých otevřených konzultací s odbornou veřejností s výhledem na desítky let dopředu. To se však v současné době při tvorbě Národního plánu neděje, ačkoliv je takový postup v rozporu s evropskými principy veřejné konzultace a se zásadami, na kterých se zástupci trhu dohodli se státní správou na Výboru pro digitální ekonomiku Rady vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst (RVKHR).
Aktuálně představené návrhy veřejné podpory výstavby vysokorychlostního připojení k internetu ignorují základní pravidla veřejné podpory, jsou připravované zmatečně a bez konzultací s průmyslem. Zásadní nesouhlas vyjadřujeme i s plány na vytvoření nového státního podniku, který by měl dohlížet na výstavbu a provoz sítí pro vysokorychlostní připojení a současně má vystupovat jako koordinátor programu. V jednomyslné shodě proto takto připravovanou podobu výstavby sítí nové generace obsaženou v Národním plánu odmítáme, protože v navrhované podobě dlouhodobě poškodí tržní prostředí.
Signatáři tohoto prohlášení požadují, aby byly nejprve konkrétně definovány cíle, kterých chce Česká republika dosáhnout v oblasti digitální ekonomiky. Je třeba, aby byla zpracována seriózní nezávislá analýza, která bude nezpochybnitelně plnit předběžnou podmínku 2.2 pro možnost čerpání z OPPIK. Bez této analýzy bude jakákoliv veřejná podpora nejen těžko přípustná, ale také neefektivní a deformující trh. Navíc by takové využití dotačních prostředků bylo spojeno s rizikem neproplacení dotací ze strany Evropské komise.
Za ideálního zpracovatele analýzy považujeme Český telekomunikační úřad, který je pro nás coby nezávislý regulátor trhu garantem, že analýza bude zpracována s respektem k cílům zadavatele, kterým v takto závažné věci musí být na základě svého usnesení Vláda České republiky, a se znalostí českého trhu elektronických komunikací. Podpora vysokorychlostních sítí a rozvoje digitální ekonomiky musí být projednávána s širokou odbornou veřejností, zástupci odvětví, hospodářskými svazy a akademickou sférou v procesu standardních veřejných konzultací a přímých jednání.Jednoznačně nepodporujeme vytváření nových úřadů či státních podniků řízených institucemi bez zkušeností s budováním a provozem NGA sítí či bez letité praxe s regulací telekomunikačního odvětví.
Nepochybujeme, že naše cíle i cíle vlády jsou stejné – podpora rozvoje digitální ekonomiky a zaměstnanosti a přivedení cenově příznivého vysokorychlostního internetu do míst, kde z různých důvodů dosud dostupný není. Věříme, že vhodně nastavenou podporou budou naplněny dlouhodobé cíle a potřeby České republiky, a nikoliv jen uspokojeny některé krátkodobé partikulární zájmy.
V Praze, 24. září 2015
Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí v ČR Hospodářská komora ČR
Asociace provozovatelů mobilních sítí ICT Unie
Česká asociace elektronických komunikací ISP Alliance
Česká asociace telekomunikací Sdružení pro internetový rozvoj
Dial Telecom, a.s., člen evropské asociace ECTA Svaz průmyslu a dopravy ČR