Tisková zpráva
Praha 16. listopadu 2021 – Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) se snaží korigovat dopady nově vznikající regulace internetového prostředí v EU na český trh. Proto uspořádalo pro české a slovenské zástupce Evropského parlamentu již druhý workshop, na kterém členové sdružení představili europoslancům konkrétní příklady dopadu regulací na české podniky.
Na půdě Evropského parlamentu (EP) se aktuálně projednává návrh Evropské komise známý pod názvem Akt o digitálních službách (Digital Services Act, DSA). DSA má za cíl zlepšit mechanismy, na jejichž základě se odstraňuje nezákonný obsah a umožnit silnější veřejný dohled nad online platformami, zejména nad těmi, které oslovují více než 10 % obyvatel EU. V souvislosti s některými kompromisními pozměňovacími návrhy EP hrozí tuzemským firmám neúměrný růst nákladů na zajištění nových povinností.
Setkání se zúčastnila také místopředsedkyně Evropského parlamentu a stínová zpravodajka DSA Dita Charanzová /RENEW/. Členové SPIR upozornili zejména na hrozbu rozšíření systému pro stížnosti (čl. 17) a možnosti mimosoudního řešení (čl. 18) na kohokoliv, kdo z nějakého důvodu podal provozovateli stížnost, třebaže se ho rozhodnutí provozovatele nijak netýká. Taková změna by vedla ke skokovému nárůstu stížností. SPIR se také vymezil vůči návrhům zákazu cílené reklamy, neboť je tato oblast již dostatečně pokryta legislativami GDPR a ePrivacy, nevyřeší problém dezinformací a poškodí konkurenceschopnost evropských digitálních podniků.
SPIR bude i nadále pokračovat v dialogu s Evropskými institucemi a cení si otevřenosti vůči tuzemskému digitálnímu průmyslu. Dle původního plánu měl Evropský parlament ukončit projednávání DSA v průběhu prosince, nicméně vzhledem k aktuálnímu zpoždění se SPIR aktivně připravuje na možné projednávání tohoto aktu v rámci českého předsednictví Radě EU.