U Američanů se Internet pomalu blíží k televizi jako hlavní zdroj domácích a mezinárodních zpráv. V současnosti 41% Američanů uvedlo, že získává většinu zpráv z internetu, což je malé navýšení za poslední dva roky, ale o 17% více proti roku 2007. Televize se 66% stále zůstává hlavním zdrojem zpravodajství, ale její síla dlouhodobě klesá ze 74% před třemi roky a z 82% v roce 2002.
U lidí do třiceti let ale internet definitivně překonal ještě nedávno dominantní televizní vysílání a stal se pro ně hlavním zdrojem zpráv. Náskok televize před online zpravodajstvím se zmenšuje i u starších věkových skupin. Dále mírně ztrácí také noviny a rádio, internet je tak jedinou rostoucí kategorií.
Vyplývá to ze studie Pew Research Center , která mezi americkými mediálními konzumenty dlouhodobě mapuje pozici jednotlivých méditypů co se týká hlavního zdroje zpravodajství. Studie probíhá již od roku 2001 a ukazuje jasné trendy.
Propad tradičních médií
Podobně jako u televize, dlouhodobě klesají i noviny. Nyní cituje noviny jako hlavní zdroj zpravodajství 31% Američanů, což je o 3% méně než v roce 2007 a o 19% méně proti roku 2002, kdy studie zaznamenala u novin největší procento. U rádia je podíl dlouhodobě vyrovnaný, nyní 16% dotázaných uvedlo rádio jako hlavní zdroj zpravodajství.
Celkový součet přesahuje 100 procent proto, že lidé v rámci průzkumu mohou označovat dvě různá média jako hlavní. Internet tak víc než ztrojnásobil svůj loňský tříprocentní náskok na noviny a v kategorii 18 až 26 let výrazně překonal i nejpopulárnější médium ze všech - televizi. Za poslední tři roky přitom tato věková skupina zvýšila svou náklonnost k online informacím téměř dvojnásobně ze 34 na 65 procent, zatímco podíl těch, kdo spoléhají primárně na televizi, klesl ze 68 na 52 procent.
Televize stále dominuje u starších, chudších a méně vzdělaných
U dalších věkových kategorií je dlouhodobý vývoj v podstatě stejný, jen přichází s určitým logickým zpožděním a křivky internetu a televize jsou tak s každou starší generací dál od sebe a přibližují se pomaleji. U lidí od 30 do 49 let by mělo dojít ke stejnému obratu již během několika málo let - nyní preferuje internet 48 procent z nich (růst o 16 procent proti roku 2007) a televizi 63 procent (pokles o osm procent). Ve věkové kategorii od 50 do 64 let momentálně internet svádí rovný boj hlavně s novinami, zatímco televize stejně jako u nejstarších ročníků spolehlivě vede. Zatím.
Celkově za poslední tři roky platí, že internet získal na úkor televize u všech generací. Podíl respondentů, kteří uvedli televizi jako hlavní zdroj zpráv, klesl za poslední tři roky o 16 procent u lidí od 18 do 29 let, o osm procent u lidí od 30 do 49 let a o šest procent u lidí nad 50 let.
Značné rozdíly se dají vysledovat také na základě vzdělání či ekonomické situace. Mezi vysokoškoláky bez rozdílu věku je boj televize a internetu vyrovnaný (54 a 51 procent), zatímco u lidí se středoškolským vzděláním drtivě vede televize se 75 procenty nad internetem s 29 procenty. Obdobně v příjmové kategorii nad 75 tisíc dolarů ročně panuje rovnováha (57 procent pro televizi a 54 procent pro internet), u lidí s příjmem pod 30 tisíc dolarů si televize drží 72 procent a internet pouze 34.
Zdroj: people-press.org , tyinternety