V březnu 2017 se SPIR připojil k Evropské cloudové alianci (European Cloud Alliance – ECA), která se věnuje podpoře a propagaci bezpečného a efektivního používání cloudového řešení v Evropě. Zastupuje podniky využívající cloudové řešení a propaguje výhody, které z jeho používání plynou.
V současné době se ECA stejně jako SPIR intenzivně zabývá připravovaným nařízením ePrivacy, a proto obě organizace podpořily níže uvedenou výzvu pro českou vládu.
text výzvy:
Vláda ČR by měla trvat na tom, aby evropské instituce přistupovaly k revizi směrnice ePrivacy zásadově a v duchu technologické neutrality tak, aby právo na soukromí zůstalo zachováno a zároveň aby efektivní regulace technologií podpořila inovace.
Konkrétně by vláda ČR měla usilovat o změnu přístupu, který v návrhu nařízení ePrivacy přijala Evropská komise a který nedávno podpořil také Evropský parlament.
Komise nedokázala zohlednit vývoj a rozmanitost nových digitálních služeb a digitalizaci tradičních odvětví. Místo toho jednoduše rozšířila povinnosti, které se v současné době vztahují na tradiční telekomunikační operátory, na všechny over-the-top komunikační služby, machine-to-machine aplikace a obsahové služby umožňující komunikaci.
Tento přístup se může zdát správným, ale ve skutečnosti deformuje aktuální digitální realitu i vyhlídky na pozitivní digitální transformaci Evropy.
Základní cíl, kterým je ochrana soukromí a zachování důvěrnosti komunikací, není v žádném případě předmětem sporu. Nicméně tento významný princip nemůže být uzákoněn týmž způsobem jako před 20 lety.
Zatímco tradiční komunikační služby zahrnovaly jen prosté přenosové mechanismy jako doručení dopisu nebo telefonické spojení, nová digitální skutečnost (např. cloudové platformy nebo online reklamní ekosystém) obsahuje mnohem širší spektrum funkcí, které nám zpříjemňují život. Každá z těchto funkcí spočívá v inovativním užití údajů generovaných komunikačními službami.
Přestože tyto nové funkce využíváme, očekáváme, že naše soukromí bude zachováno. Tak jako předpokládáme, že poštovní doručovatel nebude číst naše dopisy a že telefonní operátor nebude poslouchat naše rozhovory, očekáváme, že i ti, kteří zacházejí s naší komunikací na internetu, zachovají její důvěrnost.
Musíme se ovšem zamyslet nad tím, jakým způsobem zásadu důvěrnosti komunikací aplikujeme. Samotné tvrzení, že „jen sami uživatelé mohou mít přístup ke komunikaci“ dnes už nedává moc smysl, protože např. moderní komunikační služby založené na cloudu jsou umožněny jen díky zpracování obsahu a metadat (k němuž v některých případech dochází během přenosu zpráv), které je nezbytné pro účely poskytování vyžádaných služeb.
Stejně jako lékař léčí pacienta a poté aplikuje nabyté zkušenosti, aby vylepšil léčbu dalších pacientů, kvalita moderních služeb se zlepšuje prostřednictvím shromažďování a následného zpracování dat. V žádném případě není důvěrnost údajů jednotlivců kompromitována.
Stávající podoba návrhu nařízení ePrivacy představuje hrozbu pro inovace a pro byznys je matoucí. Evropský inovační průmysl se v jednáních s institucemi EU a členskými státy zasazuje o to, aby byly napraveny nedostatky stávajícího návrhu a byl zajištěn pozitivní výsledek jednání k ePrivacy. Členské státy by měly usilovat o to, aby budoucí nařízení ePrivacy bylo v souladu s podobnými a překrývajícími se ustanoveními GDPR a aby byl vyjasněn rozsah služeb a dat, na které se tato norma vztahuje.
Všichni potřebujeme legislativu, která je zásadová, ale zároveň myslí na budoucnost. Vyzýváme vládu ČR, aby důrazně bránila nejen základní právo na soukromí, ale také nové technologie.