Vážení odběratelé dat NetMonitoru,
od dat za říjen 2013 došlo k úpravě metodiky projektu, která se promítla ve výsledných datech. Úprava se týká výpočtu jednotky RU a využití uživatelského panelu. Byla iniciována realizátorem projektu a odsouhlasena výkonnou radou SPIR.
Výpočet jednotky RU:
V poslední době evidujeme na internetu rychle rostoucí podíl mobilních zařízení na návštěvnosti webů. Množství různých typů telefonů a tabletů s různými prohlížeči přistupujícími na internet se v průběhu tohoto roku začalo stávat pro NetMonitor výzvou a promítlo se do velikosti ukazatele reach[1] u měřených médií. Realizátor projektu, společnost Gemius, na dynamický vývoj zareagoval přípravou multiplatformního přístupu, jehož výsledkem bude prezentace návštěvnosti přiřaditelné jednotlivým typům zařízení, tedy počítačům, mobilním telefonům, tabletům, chytrým televizím aj.
Prvním krokem k provedení této změny je zohlednění duplikované online aktivity mobilních zařízení. Podle strukturálního výzkumu jsou internetoví uživatelé z mobilů a tabletů téměř vždy také návštěvníky z počítače. V současné době se však ve výpočtu RU nerozlišuje typ koncového zařízení. Odlišné chování uživatelů mobilních platforem čím dál více ovlivňuje celkový počet RU a serverům postupně klesá reach vůči celku internetu. Je proto nutné návštěvnost určovat odděleně pro jednotlivé typy koncových zařízení. V tomto prvním kroku přechodu na multiplatformní přístup budou od říjnových dat 2013 na všech běžných stránkách a videoobsahu dostupná RU uživatelů počítačů, na mobilních verzích stránek RU uživatelů mobilních zařízení. Neduplikovaný počet RU ze všech zařízení dohromady a plný rozpad podle všech typů koncových zařízení bude dostupný až v druhé fázi přechodu v příštím roce. Neznamená to však, že by se aktivita mobilních uživatelů navštěvujících běžné verze stránek nezapočítávala. Pouze nevstupuje do výpočetního algoritmu RU.
V důsledku této úpravy dochází od dat za 10/2013 ke změnám statistik RU zapojených serverů, průměrně o cca +15% oproti předchozímu stavu. Změna se týká běžné návštěvnosti stránek i sledovanosti videoobsahu a projeví se v on-line datech (OLA), analytických datech pro odběratele (gemfile) i ve veřejných reportech. Dočasně bude ovlivněn i ukazatel RUest, který slouží jako odhad po dobu výpočtu oficiálních RU. Říjnové počty RU nahrané do OLA po publikaci měsíčních dat 25.11. budou větší, než stávající RUest. Jednotka RUest se stabilizuje do 2 měsíců. Z definice také poklesne průměrný strávený čas na návštěvníka (ATS), a to nepřímo úměrně změně RU. Dalších statistik (PVs, TTS, cookies apod.) se změna nedotkne.
"Tato změna je první fází přechodu na tzv. multiplatform přístup, jehož cílem je mít data o návštěvnosti rozdělená na základě použitého zařízení (PC, smartphone, tablet, Smart TV). Gemius aplikuje tuto metodiku i na dalších trzích, kde působí jako nezávislý auditor pro měření internetové návštěvnosti. Jsou to např. Dánsko, Maďarsko, Turecko a Polsko"vysvětluje Josef Richtr ze společnosti Gemius, která NetMonitor realizuje. Další krok k multiplatformnímu měření bude následovat v příštím roce.
Data po provedení metodické úpravy mají omezenou trendovou srovnatelnost. V případě prezentací dat trhu nebo na veřejnosti, je třeba tuto úpravu zohlednit a ve shodě s Etickým kodexem NetMonitoru upozornit na proběhlou změnu metodiky a existující „datový šev“.
Rozšíření panelu:
Panel uživatelů NetMonitoru se rozšířil o doposud nevyužívané panelisty a mírně se změnily váhy pro výpočet sociodemografického profilu návštěvníků. Měření sociodemografie bude nyní přesnější, v říjnových datech může dojít k menšímu jednorázovému posunu u některých, zejména méně četných sociodemografických znaků.
[1] Reach (zásah) média je poměr návštěvníků (reálných uživatelů) daného webu a celkového počtu uživatelů na českém internetu.