SPIR včera (tj. 17. února 2016) adresoval poslancům PSP ČR výzvu, aby hlasovali pro vypuštění § 82 vládního návrhu zákona o hazardních hrách, který počítá s možností blokování webových stránek. SPIR tak navazuje na svoji předchozí iniciativu na obranu svobody internetu.
Text výzvy následuje.
Praha 17. února 2016
Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,
dovolujeme si Vás oslovit jménem českého digitálního průmyslu v souvislosti s nebezpečnou snahou omezit svobodu práva na přístup k informacím a tím i podnikání v České republice.
Blokace internetu požadovaná ministerstvem financí v rámci vládního návrhu zákona o hazardních hrách dává do rukou politicky řízeného úřadu neomezenou pravomoc zablokovat přístup k jakékoli internetové stránce, kde bude dle názoru tohoto úřadu provozovaná nepovolená hra.
Zablokování přístupu k internetové stránce je závažným zásahem do ústavně zaručených práv uživatelů internetu vyhledávat informace (čl. 17 odst. 4 Listiny základních práv a svobod), podle níž je toto právo možné omezit pouze tehdy, jde-li o opatření nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Zablokovat přístup na stránky, jak je to uvedeno v návrhu zákona, není nezbytné. Stejného cíle lze dosáhnout i způsoby, které do základního práva občanů zasahují méně, například blokováním platebních transakcí, na což ostatně návrh zákona pamatuje. Možnost zablokování internetové stránky s neoprávněně provozovanou loterií navíc v českém právu existuje již dnes – na základě předběžného opatření soudu. Zneužitelnost tohoto postupu je ovšem vzhledem k nutnosti prokázat závadnost nepovolené hazardní hry nesrovnatelně nižší než v případě nově navrhované pravomoci ministerstva financí, u které kvůli absenci jakýchkoliv procesních záruk hrozí nebezpečí svévolného rozhodování. Ustanovení § 82 návrhu zákona o hazardních hrách proto podle našeho názoru představuje neproporcionální zásah do ústavně zaručeného základního práva, a je tedy v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Z tohoto důvodu je SPIR připraven iniciovat návrh, aby Ústavní soud problematická ustanovení zrušil se všemi důsledky, které takový krok bude pro osud zákona mít.
Vzhledem k výše uvedenému je jediným novým prvkem návrhu zákona přenesení blokační pravomoci z nezávislé justice na ministerstvo financí, což považujeme nadbytečné, nesystémové a těžko pochopitelné opatření, které zavdává příčinu k důvodným pochybám o skutečných úmyslech předkladatele. Hrozí tak vznik nebezpečného precedentu pro ostatní orgány státní správy, aby rovněž usilovaly o pravomoc blokovat přístup k internetovým stránkám ve sféře své působnosti.
Navrhovaná úprava může mít existenční dopad na neprávem zablokovaného provozovatele, zatímco subjekty pohybující se za hranicí práva mohou blokaci snadno technologicky obejít. Vůči průměrně zkušeným uživatelům, kteří se rozhodnou využít triviální anonymizovaný přístup k internetu, se úprava zcela míjí účinkem.
Vyzýváme Vás, abyste pro návrh zákona v této podobě nehlasovali a podpořili vypuštění ustanovení o blokaci přístupu na internetové stránky.
S pozdravem
Kateřina Hrubešová
výkonná ředitelka Sdružení pro internetový rozvoj