Profesní asociace (ATO, AKTV, SPIR a UV), které reprezentují významné provozovatele televizního vysílání, internetových médií a vydavatele periodického a neperiodického tisku v ČR, se obracejí na vládu v souvislosti s návrhem zákona o zdravotnických prostředcích, který má být projednán dne 6. ledna 2020.
Navrhovaným zákonem má být novelizován také zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy (dále „ZRR“), který má významný dopad na činnost společností sdružených ve výše uvedených asociacích.
Členové asociací čerpají své příjmy typicky ze šíření reklamy, a jsou tak zpravidla pouze šiřiteli reklamy ve smyslu § 1 odst. 7 ZRR, nikoli jejími zadavateli či zpracovateli (viz informační grafika odlišující činnost zadavatelů či zpracovatelů reklamy od jejích šiřitelů, která je ke stažení pod článkem).
Ačkoliv navrhovaný zákon může zásadním způsobem dopadnout na výše uvedený průmysl, nebyly shora uvedené asociace o přípravě novely informovány a nebyly do ní zapojeny. Materiál nyní podrobně studují, nicméně již nyní vznášejí zásadní námitku,která se týká rozšíření „spoluodpovědnosti“ šiřitelů reklamy za její obsah. V případě předkládaného návrhu jde konkrétně o reklamu na zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro.
Profesní asociace zcela odmítají navrhované doplnění věty třetí v ust. § 6b odst. 1 ZRR a zavádění nových sankcí vůči šiřitelům reklamy. Naopak pokládají za vhodné, aby byla nesystémová „spoluodpovědnost“ šiřitelů reklamy na vybrané typy produktů za obsah reklamy ze ZRR zcela vypuštěna a aby byl z hlediska koncepce odpovědnosti šiřitele reklamy za její obsah navrácen stav před novelou zákona o léčivech č. 66/2017 Sb.
Celé znění dopisu naleznete pod článkem ve formátu pdf.